Az első gyarmatok
A Chesapeake - öböl gyarmatai: Virginia és Maryland:
I. Erzsébet 1603-ban bekövetkezett halála után utóda, I. Jakab békét kötött Spanyolországgal, s ezzel felszabadította országa emberi és gazdasági erőforrásait is a tengerentúli vállalkozások számára. I. Jakab királyi alapítóleveleket adott két részvénytársaságnak, hogy hozzanak létre gyarmatokat azon a területen amelyet Sir Walter Raleigh Virginiának nevezett el. A londoni Virginia Társaság azonnal útnak is indított két hajót - Goodspeed és a Discovery - 114 emberrel a fedélzeten. A két hajó 1604-ben érte el a Chesapeake-öblöt és egy mocsaras félszigeten megalapították Jamestownt - az első állandó angol települést Észak-Amerikában.
A Chesapeake-öböl északi partjain is hasonló gyarmati életmód körvonalai bontakozódtak ki. 1623-ban I. Károly Cecilius Calvertnek, Baltimore második grófjának adományozta a Potomac folyó területeinek egy részét. A Calvert család katolikus volt, s Marylandet a protestáns Angliában élő katolikus hittestvéreinek szánta menedékként. A sajátos királyi alapítólevélnek köszönhetően Lord Baltimore politikai teljhatalommal rendelkezett, és az ő birtokban volt a föld is.
Plymouth és Massachusetts - öböl
Ezalatt a Cheaspeake-i gyaramatokrtól messze északra, más tipusú angol gyaramatosításra került sor. E gyarmatok létrejötte az angliai vallási konfliktusok következménye volt. 1620 szeptemberében indult el a Mayflower hajó, fedélezetén 101 fővel, akik nagy részben puritánok voltak, ők alakították meg a Plymouth ültetvényt. A nagy puritán kivándorlást az tete lehetővé, hogy I. Károly 1629-ben királyi alapítólevelet adott ki, amely felhatalmazta a Massachusetts-öböl Társaságot, hogy petelepítse a Pymouthtól északra fekvő területeket.
Rhode Island, Connecticut, és New Hampshire
Roger Williams egy ifjú radikális puritán lelkész volt, aki az állam és az egyház szétválasztásának modern elveit támogatta. Ez a nézet nyíltan szembeszegült a puritán gyarmatok elveivel, olyannyira hogy Williamsnek el kellet menekülnie Massachusettsből. 1636-ban délre szökött és megalapította Providence városát, majd Rhode Island gyarmatát, ahol teljes vallási szabadságot hirdetett, és bevezette az önkormányzat demokratikus rendszerét. Egy másik új-angliai gyarmat akkor jött létre, amikor Thomas Hooker tiszteletes a Connecticut folyó völgyébe költözött (100 mérföldre nyugatra a Massachusetts-öböltől). 1636-ban Hooker és követői megalapították Hartfordot, majd megszervezték saját gyarmatukat Connecticut néven.
Felhasznált irodalom:
Sellers-May-McmiIllen: A Synopsis of American History